Emocje i wrażenia po studniówkowych balach już zdążyły opaść i tylko patrzeć jak zaczną kwitnąć kasztany – zwiastuny wiosny i znak, że czas zacząć maturę. Egzamin dojrzałości jest jednym z najważniejszych w życiu – to on decyduje o tym, czy uzyskamy średnie wykształcenie, czy nie. Co więcej jest sprawdzianem wiedzy podstawowej i stanowi przepustkę na wyższe studia. Właśnie z racji jego wagi, wiąże się z dużym stresem i długimi przygotowaniami. Nikt nie bagatelizuje tego wydarzenia – oblanie matury może być bowiem opłakane w skutkach.

Matura szczególnie stresująca jest dla rodziców i nauczycieli – którzy ewentualne niepowodzenie na egzaminach dzieci i uczniów będą odbierali, jako swoją osobista porażkę. Jednak jest to również niesamowity stres dla samych abiturientów. Wizja straconego roku, w oczekiwaniu na egzamin poprawkowy, często przeraża. Młodzi jednak coraz częściej, nawet po zdanej maturze, robią sobie rok przerwy w edukacji i poświęcają go na zarobienie pieniędzy, a sama moda na studiowanie słabnie.

Blady strach ostatnimi czasy padł zarówno na licealistów, nauczycieli jak i rodziców – a spowodowany był wprowadzeniem obowiązkowej matury z matematyki. Choć zapowiadano to już na trzy lata wcześniej, sprawa wydawała się bardzo problematyczna. Odkąd bowiem zlikwidowano obowiązek zdawania egzaminu z matematyki kilkadziesiąt lat temu, została ona nieco zaniedbana i zepchnięta na boczny tor. Przyzwyczajenia i braki ze szkoły podstawowej i gimnazjum, często były nie do przekroczenia w tak krótkim czasie, jaki pozostawał do matury. Dlatego tak blado wyglądały pierwsze wyniki po egzaminie. Choć Państwo stara się propagować kierunki ścisłe na uczelniach i organizuje rozmaite programy społeczne poświęcone tematyce związanej z matematyką, ciężko dotrzeć do młodych ludzi.

Być może błąd tkwi w systemie i metodach nauczania. Przywiązanie do tradycyjnych metod dydaktycznych i nudne, mechanicznie rozwiązywane zadań, nie dają dobrych efektów – sztuką jest bowiem zaciekawić. Wiadomo oczywiście o określonych predyspozycjach i zdolnościach – czy to w kierunku ścisłym, czy humanistycznym – nie można nimi jednak tłumaczyć baraku podstawowych informacji z dziedziny matematyki. Choć szansa, że biuro rachunkowe Kraków Prym zatrudni humanistę jest niewielka, w końcu usługi rachunkowe Kraków [prym.info] to nie przelewki, warto jednak ćwiczyć te sprawności, w których nie jesteśmy biegli.