Gips jest materiałem bardzo zdrowym i naturalnym. Jest to po prostu siarczan wapnia, często wykorzystywany do suchych mieszanek, takich, na przykład, jak tynk. Tynki gipsowe są bardzo popularne, tak wykończone  ściany doskonale oddychają i bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Wszelkiego rodzaju gładzie szpachlowe na bazie gipsu przyczyniają się do powstawania ścian równych i gładkich.
Tynki gipsowe szybko się wiążą i bardzo szybko wysychają, jednak bardzo szybko nasiąkają wilgocią, dlatego nie nadają się w miejscach gdzie jest dużo wilgoci. Proces nakładania takich tynków powinien trwać bardzo szybko i być procesem dokładnym, ponieważ tynki gipsowe schną bardzo szybko a oznacza to, że szybko mogą wyschnąć wszelkie niedociągnięcia położenia takiego tynku.
Takie tynki to gotowe mieszanki tynkarskie, które z łatwością możemy kupić w każdym markecie budowlanym. Tynki gipsowe nakładamy jedno warstwowo, tynki te szybko schną i dzięki temu jest bardzo duża ich wydajność.
Proponowane na rynku mieszanki tynków gipsowych to produkty do tynkowania mechanicznego, czyli tynkowania dużych powierzchni oraz produkty do tynkowania małych powierzchni, które można otynkować ręcznie.
Gipsowe tynkowanie w Polsce staje się coraz bardziej popularne, należy jednak wspomnieć, że w krajach UE jest ono popularne już od dawna.
Tam właśnie w ten sposób wykańcza się ściany w budownictwie jednorodzinnym lub wielorodzinnym oraz w budynku użyteczności publicznej.
Dzisiaj koszt otynkowania 1 m2 ściany tynkiem gipsowym zrównał się do ceny otynkowania takiej samej powierzchni tynkiem cementowo-wapiennym. Tynki gipsowe to wynalazek bardzo dobry, nie musimy tutaj potem wygładzać i specjalnie szpachlować danej powierzchni.

Zobacz też: Tynki maszynowe Kraków | Inside System