Technologia ledowa jest na chwilę obecną najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, dostępnym na rynku oświetleniowym. Zastosowanie tej technologii pozwala zmniejszyć zużycie prądu przeznaczonego do oświetlania pomieszczeń o nawet 50 procent. Ponadto są bardzo trwałe, czołowi producenci dają gwarancję świecenia przez nawet 50 tysięcy godzin.

Ledy nie wymagają częstej wymiany, przez co inwestycja w wymianę oświetlenia szybko zaczyna się zwracać. Jest to oświetlenie dobre dla naszych oczu, gdyż nie powoduje efektu migotania. Niewątpliwą zaletą jest możliwość sterowania natężeniem światła i jego barwą. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek nie nagrzewają się, ponieważ występuje w nich zjawisko elektroluminescencji, czyli bezpośredniego przekształcania prądu w światło. Na rynku dostępne są przeróżne oprawy, przeznaczone do użytku zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Każdy może wybrać oprawę, która przypadnie mu do gustu, wybór jest ogromny. Bardzo popularne są na przykład taśmy ledowe, które w połączeniu z profilami led dają bardzo ciekawe efekty świetlne. Profile led są wklęsłymi listwami, wewnątrz których montowana jest taśma led, przykrywana potem osłoną. Profile do led mają nie tylko funkcję estetyczną, ale także zmieniającą światło. Profile led pozwalają na zamaskowanie taśmy, jak również zabezpieczają je przed wodą, pyłami oraz różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Profile do led eliminują efekt punktowy, czyli różnice w jasności światła w miejscach, w których znajdują się diody i w przerwach pomiędzy nimi. W efekcie uzyskujemy jednolity strumień światła.
Dzięki wykorzystaniu profilu możemy również zmienić kąt pod którym przyklejona jest taśma, a więc także kąt padania światła.
Za pomocą paneli led można uzyskać wiele ciekawych efektów świetlnych – podświetlenie obiektów, świetlne zaakcentowanie blatów, okien, szafek, gablot lub luster. Niewątpliwą ich zaletą jest wygoda i łatwość montażu. Profile led mają różne parametry i kształty, co pozwala na uzyskanie oryginalnego uzupełnienia oświetlenia, niewątpliwie każdy wybierze spośród nich coś dla siebie..