Człowiek, choć jest istotą racjonalną często miewa lęki, które wydają się być zupełnie nieuzasadnione realnym zagrożeniem. Jednym z takich lęków jest lęk wysokości oraz lęk przestrzeni, które często idą ze sobą w parze. Ja sama, choć nie mam problemu z mieszkaniem na ósmym piętrze i wychylaniem się przez balkon, nie mogę tego znieść gdyby zamiast zabudowanego balkonu otaczała mnie otwarta przestrzeń. A są przecież osoby, które żyją właśnie z pracy na wysokości i nie sprawia im to problemu – a wręcz przeciwnie, daje satysfakcje!

Czym jest tak zwany alpinizm przemysłowy (zobacz na rockmaster.com.pl)? Chyba każdy z nas widział kiedyś pracowników firm wysokościowych, którzy ustawiali rusztowania, myli okna czy malowali budynki. I choć jest to widok naprawdę dla niektórych przerażający, tacy ludzie są potrzebni  -choć faktycznie nie ma ich zbyt wiele. Praca na wysokości przeznaczona jest dla bardzo wąskiej grupy osób, które nie boją się podejmować ryzyka i nie przeszkadza im wysokość i przestrzeń. To również dość dobrze płatny zawód.

Oczywiście, by dostać się do pracy w takim miejscu należy mieć ukończony kurs wysokościowy, dzięki któremu pracownik nabiera kwalifikacji i uczy się bezpieczeństwa. Bardzo często w firmach alpinistycznych pracują ludzie, których pasją jest właśnie wspinaczka wysokogórska. To sposób na połączenie pasji i zawodu – które w tym przypadku idealnie się uzupełniają i pozwalają na ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Oczywiście czasem bywają bardzo trudne zlecenia takie jak chociażby prace na kominach hutniczych, mostach i wieżowcach.

By zostać zatrudnionym w firmie alpinistycznej należy wykazać się na prawdę bardzo dużymi kwalifikacjami. Nie ma tu bowiem miejsca na przypadek – pełen profesjonalizm powinien być tutaj górą.