Dziś każdy słyszał chyba o działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, jednak czy nasze wyobrażenia o tych placówkach są zgodne z rzeczywistością? Oczyma wyobraźni widzimy staruszków, którzy próbują zając swój czas iluzorycznym powrotem na żakowskie ławy. Czy słusznie mamy takie wyobrażanie? Oczywiście, że nie! Uniwersytety trzeciego wieku bardzo prężnie rozwijają się w Europie zachodniej a ich głównym celem jest aktywizacja osób starszych – również aktywizacja zawodowa – ich doświadczenie może bowiem okazać się bezcenne w niektórych sprawach i sytuacjach.

Uniwersytety trzeciego wieku w Europie funkcjonują pod dwoma postaciami – chodzi o model francuski i brytyjski. Najbardziej korzystny wydaje się być ten pierwszy. W modelu francuskim tego typu szkoły są objęte opieką jednostek akademickich – to one układają programy, organizują zajęcia i konferencje. W wydaniu brytyjskim Uniwersytet Trzeciego Wieku jest placówką, która nie ma wiele wspólnego ze szkołami wyższymi. Każda aktywizacja jest jednak dobra – zwłaszcza taka, która procentować może w przyszłości.

hope-and-wisdom_l

Danie starszym osobom możliwości dalszego kształcenia się, dzielenia się wiedzą i uczestnictwa w konferencjach naukowych jest bardzo ważne – czyją się potrzebni, mogą realizować swoje pasje i pragnienia, odzyskują sens życia. I nie tylko: bardzo często przyczyniają się do rozwoju nauki wnosząc do niej własną pracę. Uniwersytety tego typu zaczynają otwierać się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach. Do tej pory seniorzy mogli zapisywać się na takie kursy jak kurs rysunku  czy też kursy językowe.

Dziś mogą uczęszczać na wykłady i zajęcia prowadzone dla nich na uniwersytecie. Co więcej: bardzo pozytywnym jest to, że zaczynają po prostu tworzyć grupę – w podobnym wieku i podobnych aspiracjach. To bardzo ważne, gdyż czują się społecznością – nie ma tu poczucia wykluczenia takiego jakie istnieje w świecie karierowiczów, reklam i seriali, w których starsze osoby są przecież tylko tłem.

REKLAMA: Prezenty dla Dziadka – Snob Shop