Bezpieczeństwo i higiena pracy jest tematem szalenie ważnym, który ma wielki wpływ na nasz komfort pracy, zdrowie i życie. Lwią część czasu człowiek spędza w pracy – i od warunków tam panujących zależy jego komfort życia i zdrowie, zarówno to fizyczne jak i psychiczne. Tymczasem szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy traktowane są delikatnie mówiąc po macoszemu. Nie dość, że lekceważą je same firmy, są również lekkomyślnie traktowane przez niektóre firmy zajmujące się ich przeprowadzaniem.  Świadomość i ogólna opinia o kursach ogranicza je wyłącznie do przekazywania wiedzy na tematy banalne, tematy, na które wiedzę ma każdy z nas.

Tymczasem jeśli wejdziemy na dowolny portal BHP [www.especjalista.com] okaże się, że jest to szeroka i ciekawa dziedzina  opierająca się na gałęziach nauki i medycyny, które badają człowieka, jego wytrzymałość, wydajność i zdrowie. Jedną z bardziej interesujących gałęzi BHP jest ergonomia, czyli wygoda i odpowiednia pozycja ciała w trakcie wykonywania pracy. To zagadnienie szalenie ważne, gdyż wielogodzinne przebywanie w pozycji, która szkodzi naszej postawie prowadzi do wielu wad oraz dysfunkcji organizmu.

Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są kursy i szkolenia – nie tylko takie jak kurs Scc czy podobne kursy uprawniające pracowników do pracy zagranicą, ale przede wszystkim ważne są wszystkie kursy, które mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Wielogodzinne przebywanie w określonym środowisku, stała ekspozycja na czynniki szkodzące oraz nieodpowiednie warunki pracy przekładają się przecież na zdrowie każdego z nas. Zadaniem pracodawcy jest niwelowanie tych czynników na tyle na ile jest to możliwe – zwłaszcza, że brak odpowiedniej troski i zaniedbania mogą przyczynić się do pociągnięcia pracodawcy do odpowiedzialności.