Czym Was straszono gdy jako dorastający młodzi ludzie (lub mniejsze szkraby) nie mieliście ochoty na chodzenie do szkoły albo naukę tabliczki mnożenia? Zarówno przysłów jak i ciekawych rymowanek było wiele. Począwszy od „bez pracy nie ma kołaczy” po „znojem i pracą ludzie się bogacą”…  Oczywiście większość z nich nieco przesadzona – jak to ludowe mądrości: trochę śmieszne, trochę straszne. Jednak dzisiaj wiadomo na pewno: kluczem do sukcesu jest edukacja. Ale nie każda. Dzisiaj sztuką jest wybór odpowiedniej drogi wykształcenia. Dawniej w zasadzie nie trzeba było wybierać między placówkami oświatowymi, by mieć coś konkretnego z tej nauki. Dzisiaj te czasy minęły bezpowrotnie. Tytuł nie jest równy tytułowi. Co więcej – studia nie dają już żadnej gwarancji, że nabierzemy odpowiednich narzędzi, które będą nam pomocne w pracy, ale nawet, że znajdziemy po nich pracę.

Bardzo często absolwenci studiów z tytułami przegrywają z osobami, które skończyły odpowiednią szkołę średnią czy policealną, ale posiadają za to odpowiednie doświadczenie. Dzisiaj prace licencjackie  nie są ani odkrywcze, ani pisane z myślą o tym, że wiedza w nich zawarta pomoże kształcić przyszłe pokolenia. Dlatego, że po pedagogice nie mamy pewności, że znajdziemy prace. Więcej – mamy bardzo małe szanse na dostanie pracy. Czy więc każde kształcenie jest wartościowe? Na pewno każde, które jest dobre i przebiega w odpowiedni sposób.

Nauka nigdy nie jest zbędna, jednak czasem nie warto tracić czasu i energii na zajęcia w placówkach, które wiedzę tą przekazują w sposób nieodpowiedni. Warto jednak dodatkowo rozwijać swoje pasje – na przykład na takich kursach jak rysunek architektoniczny, które kształtują zainteresowania ale i dają umiejętności potrzebne na późniejszych etapach kształcenia.  

REKLAMA: Szelki bezpieczeństwa www.rockmaster.com.pl