Śmierć to nieodłączny element życia każdego z nas. Odejście najbliższej osoby zawsze wiąże się z bólem i rozpaczą. Uświadamiamy sobie nagle, że nigdy już tej osoby nie zobaczymy i ogarniają nas silne uczucia żalu i samotności.

Wspominając zmarłą, ukochaną osobę, wybieramy się na cmentarz. Od wieków w naszej kulturze, zmarli mają swoje miejsce spoczynku na nekropoliach. Ich groby pielęgnujemy i odwiedzamy aby choć symbolicznie zbliżyć się do zmarłych. Krakowskie cmentarze pełne są ludzi, którzy przychodzą modlić się nad duszami swoich bliskich zmarłych i w zadumie wspominać czasy, gdy ci jeszcze chodzili po świecie. Ważnym elementem kultu zmarłych są w Polsce nagrobki. Nagrobki w Krakowie, na różnych cmentarzach przybierają różne formy. Niejeden zakład kamieniarski, konkurując o klienta, stara się, aby w swojej ofercie zawrzeć piękne i wyszukane formy i kształty grobów. Bogata oferta materiałów i kamienia sprzyja konkurencji. Ta bywa więc ‚zabójcza’.

Nie dziwi więc, że ” nagrobki Kraków ” to bardzo popularne hasło w wyszukiwarkach internetowych. Wszak co roku umiera ktoś, dla kogo rodzina i przyjaciele chcą zamówić pomnik. Granit, marmur i bazalt to popularne kamienie, z których często wykonywane są płyty grobowe. Na tych, znaleźć możemy wymyślne i fantazyjne kształty, figury świętych, aniołów i wszelkiego rodzaju wzory. Nagrobki powinny być też funkcjonalne, gdyż większość ludzi chce na nich stawiać znicze, kłaść wiązanki. Coraz częstszym rozwiązaniem jest ławka, na której możemy spocząć i w zadumie pomodlić się o duszę zmarłej osoby. Na kamiennych płytach, oprócz imienia i nazwiska zmarłego, znaleźć możemy zdjęcia ukochanej osoby, a także przeróżne cytaty, jak choćby fragmenty Pisma Świętego, lub popularnych twórców literatury. Nie dziwi więc, że branża kamieniarska w Krakowie rozwija się i przynosi duże zyski kamieniarzom.