W sklepach z materiałami budowlanymi można zakupić zaprawę ognioodporną. Jej cena waha się w zależności od producenta jak i opakowania. Jedne są w formie wiaderka, różnią się tylko wielkością tzn, że w takim wiaderku może być 1kg zaprawy jak i 10 kg zaprawy.

W sklepach dostępne są też opakowania w formie worka papierowego one też się różnią wielkością. Jest też dostępna zaprawa klejąca ognioodporną na pistolet. W sklepach można znaleźć także napis zaprawa szamotowa. Jest to ta sama zaprawa tylko pod inną nazwą.
Zaprawa dostępna jest też podzielona na dwa rodzaje. Jedne są już gotowe drugie dopiero do przygotowania. Co to znaczy? Chodzi o to, że zaprawa już gotowa dostępna jest tylko w wiaderku. Czyli co? Jest to już połączona w odpowiednich proporcjach sucha zaprawa z wodą, tak aby powstała odpowiednią konsystencja. Taka zaprawa jest przydzielona do zaprawy, która wiąże się na powietrzu. Drugim rodzajem zaprawy jest tak zwana zaprawa sucha. Jest to sam proszek, który przed użyciem trzeba połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach. Sucha zaprawa jest taką zaprawą, która wiąże się pod wpływem ciepła. Oczywiście gotowa zaprawa jest dużo droższa niż sama sucha zaprawa. Jeżeli mamy mało czasu i mało chęci w zabawę z mieszkaniem kupujemy już gotową
Jeżeli chodzi o zaprawę klejącą na pistolet, jest to zaprawa w formie kleju. Stosuje się ją do przywileje nią płytek na piece, gdy chcemy umieścić płytkę w bliskim położeniu paleniska.
Ale do czego służy taka zaprawa ognioodporna? Jak sama nazwa mówi jest ognioodporną, czyli jest wytrzymała na wysokie temperatury. Stosuje się ją w budownictwie. Najważniejszym zastosowaniem jest trwałe łączenie ceramicznych wkładów kominowych. Nie wolno łączyć tej zaprawy z metalowymi lub kwasowymi wkładami ponieważ grozi to korazją chemiczną. Nie tylko stosuje się ją do wkładów kominowych ale również do budowy grilli, otwartych palenisk jak również kominków czy nawet przydomowego wędzarniaka. Dzięki właściwości szybkiego i trwałego łączenia się z podłożem taki np grill można postawić z cegły lub kamienia.