Ostatnio bardzo wiele mówi się o perspektywach zawodowych nie tylko młodych ludzi, ale również osób, które maja już dłuższy staż zawodowy. Jak już pisałam potrzeba przekwalifikowania się dotknie większość z nas – należy jednak odbierać to jako dobry znak. Oczywiście każda zmiana jest trudna – niesie za sobą koszty i stres, jednak w dobie rosnącego bezrobocia należy być przygotowanym na taką sytuację. W tym roku prace straciło bardzo wielu nauczycieli. Co poradziło im Ministerstwo Edukacji? Właśnie zmianę kwalifikacji i szkolenie się w kierunku tych zawodów, na które jest obecnie zapotrzebowanie.

Niedawno zaszły zmiany w kwestii wolnych zawodów – otwarło się wiele dróg, które wcześniej dla niewykwalifikowanych odpowiednio ludzi było zamknięte. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy – warto pamiętać o tym, że trzeba być profesjonalistą w każdym zawodzie. Jak mogą poradzić sobie nauczyciele? Jest to problem, gdyż trudno wyobrazić sobie, że nauczyciel z długoletnim stażem przekwalifikuje się i stanie się na przykład fryzjerem… Wynika to nie tylko z ambicji, ale również z podejścia do niektórych zawodów.

Fryzjerzy są raczej odbierani jako grupa, która nie jest specjalnie wyuczona. Jednak  dobry fryzjer Kraków (zobacz takie salony jak purediamond.pl) jest obecnie bardzo poszukiwanym i dobrze opłacanym pracownikiem. Fryzjerstwo urosło dziś niemal do rangi sztuki. W zależności od tego jakie salony odwiedzamy, możemy się o tym przekonać. Moda na zakładanie „atelier” czy „gabinetów odnowy” jest dziś powszechna. A w salonach, które mają podwyższony standard klient zostawia zazwyczaj dość dużo pieniędzy.

luna-lovegood-evanna-lynch_l

Jednak by założyć taki salon należy mieć nie tylko kapitał i umiejętności, ale ważna jest również  kultura organizacyjna (sebastiantrzaska.pl) – odpowiednie zarządzanie salonem i dbanie o jego prezencję wśród klientów. Salon fryzjerski musi stworzyć swoją własną, unikalną markę. Jak więc widać, należy być obecnie bardzo elastycznym zawodowo i szukać tych dróg, które zagwarantują nam dochodowe zajęcie.